Nowe inwestycje

Zadzwoń lub napisz e-mail. Na pewno odpowiemy.

kontakt@sbm.pl

DĹşwigi na budowie a wymagania dla ich operatorĂłw 25 Lipiec 2022


Plac budowy pełen jest różnych sprzętów, a każdy z nich musi być obsługiwany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Wyobraźmy sobie sytuację, że dźwigiem lub koparką operuje ktoś, kto nie został w tym kierunku odpowiednio przeszkolony lub że nie pozwala na to jego stan zdrowia. Stwarzałby w ten sposób ogromne zagrożenie dla ludzi pracujących na budowie. Poza tym mógłby narazić firmę budowlaną na ogromne straty, jeśli w wyniku jego poczynań doszłoby do jakichkolwiek zniszczeń, wypadków czy nawet po prostu opóźnień w pracy.


Uprawnienia operatorów urządzeń budowlanych


Operatorzy urządzeń wykorzystywanych na placu budowy muszą mieć specjalne uprawnienia. Zdobywają je podczas kursu dla operatorów na określony sprzęt. Ich umiejętności są weryfikowane podczas egzaminu UDT. Dopiero po jego zdaniu operator otrzymuje uprawnienia do wykonywania zawodu.


Ale to nie wszystko. Zanim zostanie zatrudniony na placu budowy, musi przejść jeszcze badania operatorów. Jest badany zarówno przez lekarzy (okulista, laryngolog, neurolog, lekarz medycyny pracy – w zależności od stanowiska), jak i przez psychologa. Badania operatorów mają na celu sprawdzenie, czy stan zdrowia kandydata nie stoi na przeszkodzie do wykonywania wymaganych na tym stanowisku czynności. Bada się między innymi wzrok, słuch, równowagę, ogólną sprawność fizyczną. Jeśli zaś chodzi o badania psychologiczne, weryfikują one na przykład zdolności poznawcze, szybkość reagowania, umiejętność pracy w stresujących warunkach, zdolność do szybkiego reagowania oraz umiejętności komunikacyjne. Wszystkie te cechy są bowiem niezwykle ważne w pracy operatora budowlanego.


Badania operatorów urządzeń budowlanych


Czy badania operatorów na różne urządzenia są inne czy takie same? Jeśli chodzi o dźwigi budowlane, to nie jest konieczne weryfikowanie zdolności do pracy na wysokościach, tak jak w przypadku np. stanowiska instalatora technicznego. Natomiast bardzo często wygląda to tak, że lekarze wykonują cały pakiet badań i na tej podstawie wydają orzeczenie niezbędne do zatrudnienia. Podobnie jest w przypadku badań psychologicznych, gdzie kwestionariusze oraz zadania do wykonania są do siebie zbliżone, jako że zbliżone są wymagania i oczekiwania względem kandydatów.


Pracownicy na naszych placach budowy zawsze są odpowiednio przygotowani do wykonywanych obowiązków. Posiadają niezbędne uprawnienia oraz cechy i kompetencje umożliwiające im sprawną, bezpieczną i wydajną pracę. Dzięki temu gwarantujemy najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz najlepszą jakość wykonywanych prac, o czym przekonało się już wielu inwestorów i współpracujących z nami firm.