Nowe inwestycje

Zadzwoń lub napisz e-mail. Na pewno odpowiemy.

kontakt@sbm.pl

Balkon, loggia, taras czy ogrĂłdek? 09 Sierpień 2021


Jednym z niepodważalnych atutów mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest obecność jakiejkolwiek formy balkonu. W nowym budownictwie mieszkaniowym właściwie nie ma już możliwości, aby w mieszkaniu tego elementu zabrakło. Tylko jaka forma będzie najlepsza – balkon zabudowany, otwarty, loggia? Co w przypadku mieszkań na parterze – czy wygodniejszy będzie zwykły balkon, a może taras lub ogródek?


Róşne formy balkonów w nowym budownictwie


Najpopularniejsze w budownictwie czasów PRL były niewielkie, prostokątne balkony wspornikowe, których obecnie nie spotkamy już raczej w projektach budynków. Dziś zastąpiły je balkony podwieszane lub podparte o większym metrażu lub balkony mieszczące się w bryle budynku. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczniejsze konstrukcyjnie i bardziej wytrzymałe, ale także znacznie bardziej estetyczne. Często spotykamy też loggie, czyli zabudowane wnęki w budynku. Na parterach zamiast balkonów niektórzy deweloperzy oferują tarasy lub dostęp do ogródka. Każda z tych form ma swoje wady i zalety.


  • Balkony znajdujące się poza bryłą budynku mają przede wszystkim walor estetyczny, zwłaszcza jeśli projektant zadba o formę podpory. Nie ma tak naprawdę ograniczeń co do ich metraĹźu, natomiast nie mogą być zbyt mocno wysunięte poza budynek, bo to zakłóciłoby jego rĂłwnowagę konstrukcyjną.


  • Balkony w bryle budynku i loggie mają natomiast tę zaletę, Ĺźe moĹźna je w praktyczny sposĂłb zagospodarować. Stanowią dodatkową przestrzeń np. na przechowywanie sprzętĂłw domowych. Nawet jeśli nie są zabudowane, to znacznie lepiej chronią postawione na nich wyposaĹźenie, meble czy dekoracje.


  • Tarasy przekonują tych, ktĂłrzy mieszkając w budynku wielorodzinnym, chcą mieć chociaĹź częściowe poczucie, jakby mieszkali w domu. Taras moĹźe być atrakcyjnie zagospodarowany. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa - drzwi tarasowe oraz okna na parterze z tak łatwym dostępem muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Te same kwestie dotyczą mieszkań z ogrĂłdkiem. NieduĹźy, ogrodzony teren prywatny w obrębie mieszkania moĹźe szczegĂłlnie skusić tych, ktĂłrzy mają dzieci lub zwierzęta domowe.


A Ty jaka formę balkonu preferujesz? Czy obecne trendy widoczne w nowoczesnym budownictwie do Ciebie przemawiają? Jak duży balkon to dla Ciebie balkon idealny? Czekamy na opinie!