Nowe inwestycje

Zadzwoń lub napisz e-mail. Na pewno odpowiemy.

kontakt@sbm.pl

Montaż kanałów wentylacyjnych w garażach podziemnych 11 Czerwiec 2021


Odpowiednia wentylacja w garażu to kwestia niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zarówno w garażach naziemnych, jak i podziemnych konieczne jest zainstalowanie wydajnego systemu wentylacyjnego. Jego parametry będą się różniły w zależności od tego, jaki to rodzaj garażu i jaka jest jego powierzchnia.


Wentylacja w garażach podziemnych – o czym pamiętać?


Wytyczne dotyczące wentylacji w garażach podziemnych są bardzo precyzyjne. Spaliny, które zbierają się w takich miejscach, są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Normy czystości powietrza są więc z góry określone, a żeby im sprostać, trzeba koniecznie zamontować kanały wentylacyjne o ściśle określonych parametrach.


W garażu podziemnym, w którym znajduje się ponad 10 stanowisk postojowych, musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna (to samo dotyczy garaży nadziemnych o tej wielkości). Ilość powietrza wymienianego oblicza się biorąc pod uwagę emisję zanieczyszczeń przez samochody korzystające z garażu oraz natężenie ruchu (wymianę samochodów). Przy małym natężeniu ruchu (ok. 60% samochodów wjeżdżających lub wyjeżdżających) w ciągu godziny powietrze powinno być odprowadzane w ilości min. 6 m3 na każdy metr kwadratowy powierzchni garażu. Natomiast przy dużym natężeniu ruchu (powyżej 80% wyjeżdżających lub wjeżdżających pojazdów) ilość wymienianego powietrza powinna być przynajmniej dwukrotnie wyższa. Należy tutaj przyjąć standardową wysokość pomieszczenia (2,4m), bo w innych przypadkach obliczenia te będą się adekwatnie zmieniały.


Firmy zajmujące się produkcją kanałów wentylacyjnych i ich montażem szczegółowo przedstawiają wydajność systemu wentylacyjnego, dzięki czemu można bez problemu sprostać tym wymogom. Choć to kanały wentylacyjne bezpośrednio odpowiadają za wymianę powietrza, to należy też pamiętać o innych elementach systemu, m.in. o tym, aby wloty powietrza były właściwie umiejscowione (to znaczy pod stropem i nad podłogą).


W garaĹźach podziemnych powinny znajdować się rĂłwnieĹź specjalne czujniki, ktĂłrych zadaniem jest dostosowanie pracy systemu wentylacyjnego do poziomu zanieczyszczeń oraz informowanie o przekroczeniu norm zanieczyszczeń za pomocą specjalnych sygnałów alarmowych (świetlnych i/lub akustycznych). Dzięki temu moĹźna zachować szczegĂłlną ostroĹźność lub nawet czasowo zablokować moĹźliwość wjazdu kolejnego samochodu do garaĹźu.