Nowe inwestycje

Zadzwoń lub napisz e-mail. Na pewno odpowiemy.

kontakt@sbm.pl

Dach płaski czy spadzisty? 14 Maj 2021


Jaki dach wybrać, płaski czy stromy? Który z nich będzie bardziej praktyczny w przypadku domu jednorodzinnego? Przed wyborem rodzaju dachu warto zapoznać się z wadami i zaletami różnych rozwiązań.


Dachy płaskie – wady i zalety


W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz częściej można się spotkać z dachami płaskimi, które znacznie różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Choć wielu osobom kojarzą się one z domami w kształcie kostek, dziś architektura jest dużo bardziej urozmaicona, a dach płaski może korzystnie wpływać na wygląd budynku.


Dużą zaletą dachu płaskiego jest jego trwałość. Kolejnym plusem jest to, że łatwiej jest zagospodarować pomieszczenia w domu, gdy sufity mają jednakową wysokość, bez skosów. Taki dach można też ciekawie zaaranżować, np. umieścić na nim taras czy ogródek, albo – myśląc w bardziej pragmatyczny sposób – panele fotowoltaiczne dostarczające budynkowi energię.


Dachy płaskie mają jednak także swoje wady. Jedną z nich, w kontekście naszego klimatu, jest konieczność regularnego odśnieżania zimą. Trzeba też zadbać o skuteczny system odprowadzania wody deszczowej, tak aby nie zalegała na powierzchni dachu. Takie dachy trzeba również regularnie sprzątać – z liści, gałęzi i innych zabrudzeń, co może być pracochłonne i zajmować sporo czasu.


Dachy spadziste - plusy i minusy


Dachy strome są częściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym, a ostatnio również w wielorodzinnym. Przede wszystkim ze względów wizualnych, ponieważ bardzo korzystnie wpływają na estetykę budynku i dają dużo możliwości architektonicznych. Ich kolejnym plusem jest to, że utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie technicznym nie sprawia zbyt wiele kłopotu. Są również doskonałą przestrzenią, gdy decydujemy się, aby zainstalować ogniwa fotowoltaiczne - Olsztyn to przykład miasta, w którym widać to doskonale, ponieważ powstaje tu coraz więcej takich inwestycji. Przykład można czerpać także z wielu innych miast, które aktualnie się rozbudowują. Projekty domów z dachami spadzistymi umożliwiają dopasowanie wyglądu do własnych potrzeb i preferencji.


Różnorodność opcji i funkcjonalność dachu spadzistego to jednak tylko jedna strona medalu. Wśród minusów tego rozwiązania warto szczególną uwagę zwrócić na to, że niekiedy mogą nas ograniczać odgórne przepisy, narzucające nam np. kąt nachylenia dachu lub kolorystykę i rodzaj pokrycia dachowego. Wynika to z lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, z którymi należy się zapoznać przed wyborem projektu domu.


Mamy nadzieję, że powyższa krótka analiza ułatwi odwiedzającym nas inwestorom podjęcie trafnej decyzji dotyczącej dachu. Życzymy powodzenia!